piątek, 9 marca 2012

Ile osób dziennie ginie z powodu jazdy na podwójnym gazie?

Chociaż w większości kodeksów karnych jazda po pijanemu podawana jest jako poważne przestępstwo, ludzie ciągle je popełniają. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak zaburzone są ich umiejętności i percepcja, siadają za kółkiem, odpalają silnik i ruszają w drogę.
Dopuszczalny limit promili we krwi w Ameryce Północnej wynosi 0,8 promila. Tymczasem każda ilość może spowodować niewłaściwą ocenę sytuacji na drodze. To swego rodzaju błędne koło – zaburzenia zaczynają się krótko po pierwszym drinku i w miarę dalszego spożywania rosną do tego stopnia, że osoby pod wpływem alkoholu nie potrafią stwierdzić, ile wypiły i jak bardzo pijane są.
Fakty dotyczące zgonów na skutek jazdy na podwójnym gazie powinny od razu otrzeźwić tych, którzy decydują się wsiąść za kierownicę po kilku drinkach. W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku 2008 w sumie odnotowano 37261 zgonów, z których 13846, czyli 37%, było związanych z jazdą po pijanemu. Ponieważ rok 2008 był przestępny, można policzyć, że jednego dnia średnio ginęło 38 osób. Dla stanu Teksas łączna liczba zgonów na drodze spowodowanych spożywaniem przez kierowców alkoholu wyniosła 1463.
W Kanadzie, której populacja jest znacznie mniejsza niż Stanów Zjednoczonych, doniesienia z 2007 roku mówią o 1239 sposród 3045 wypadków komunikacyjnych, które były efektem alkoholowych wojaży. Średnio to 4 osoby dziennie.
W Ameryce Północnej każdego dnia na skutek jazdy po pijanemu giną 42 osoby!
Jak to wygląda w innych krajach? Nie ma statystyk dla każdego państwa, ale jako przykład można podać 6-milionową Irlandię, w której pomiędzy 1990 a 2006 rokiem ofiarami pijanych kierowców padły 2462 osoby. W ciągu roku 2007 Wielka Brytania straciła 460 obywateli przez to, że ktoś pod wpływem alkoholu wsiadł za kierownicę.
Ile osób dziennie ginie na całym świecie z tego powodu? Dokładnych danych nie ma, ale gdyby zsumować ofiary ze wszystkich krajów, liczba byłaby przerażająca. Przecież pogrzeb z tak błachego powodu jest zupełnie niepotrzebny!
Jest coraz więcej możliwości sprawdzenia, czy można wsiąść za kierownicę po wypiciu pewnej dawki alkoholu. Zapoznaj się z nimi, poszukaj informacji. To tak niewiele, a może uratować życie tobie, twoim bliskim i innym użytkownikom dróg, których mógłbyś spotkać w czasie jazdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz